Haritalama

Son teknoloji ürünü olan drone ile haritalama yapılması mümkündür. Harita ölçümü 2 boyutlu ve 3 boyutlu belirlenen noktaların konumlarını, mesafelerinin anlaşılması için kullanılmaktadır. Haritalama yöntemi ile beraber drone kullanılması sonucunda altyapı tasarımı ve bakımının yanında, şantiye planlanması, kadastro mülk sınırlanması gibi birçok şey yapılabilmektedir. Drone ile haritalama yapılması aslında drone modellerinin özelliği olan havdan çekim imkânı sayesinde tepeden harita gözlemi yapılabilmektedir.

Drone ile Haritalama Yapılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drone uçuşu yapılmadan önce dikkat edilesi gereken noktalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler; GPS bağlantısı, uzaktan kumandasının şarjının tam olması, haritalama yazılımının güncel olması, SD kart hafızasının yeterli olması, yedek pervane sayısının yeterli olması, hava durumunun oldukça uygun olması, drone uçurmak için izin alınmış olması gerekmektedir. Firmamız haritalama işlemlerinde tüm detaylara dikkat ederek haritalama sürecine başlamaktadır. Dikkat edilmeden yapılan işlemlerde verimli bir sonuç alınmamaktadır.

Drone ile Kolay Haritalama

Haritalama yapılması için haritalama yazılımında oturum açılması gerekmektedir. Haritalama çekimi drone ile yapılmaktadır ve elde edilen görüntülerden uygun olanların harita alanına yüklenmesi gerekmektedir. Bütün görüntülerin JPG formatında olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca görüntülerin GPS EXIF verilerine göre enlem, rakım ve boylamda olması gerekir. Bütün görüntülerin örtüşmesi gerekmektedir. Firmamızı tercih etmeniz durumunda sizler için başarılı bir şekilde haritalama yapılmaktadır. Bu alanda bilgileri kişiler tarafından işlemlerinizin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Küçük bir hata dahi yapıldığında örtüşmenin gerçekleşmeyeceği bilindiği için firmamız işinin ehli kişiler ile çalışmaktadır.

Drone ile Çekilen Harita Görüntüleri Nelerdir?

Drone ile elde edilen verilere data ismi verilmektedir. Bu süreç tamamlandığında çok farklı görüntüler elde edilmiş olmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse orto mozaik, bitki sağlığı ve rakım gibi çeşitler bulunmaktadır. Orto mozaik özelliğinde kuş bakışı görüntü alınmaktadır. Bitki sağlığında ise tarımsal analize göre veriler alınmaktadır. Rakım özelliğinde ise haritalama yapılan alandaki yüksekliklerin farklı renklerde gösterilmesi mümkündür. Bunların dışında 3D Model bulunmaktadır. Bu model sayesinde oldukça farklı verilerin elde edilmesi sağlanmaktadır. Firmamız bu noktada ihtiyacınız doğrultusunda drone ile haritalama modelleri oluşturmaktadır.

Numaranızı Bıkarın Sizi Arayalım