fbpx

Drone Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Drone son zamanlarda oldukça fazla kullanılmakta olan ve popülerleşen araçlardan bir tanesidir. İngilizce bir sözcük olan drone ne demek ya da ne işe yaradığı oldukça merak edilmektedir. Çünkü günümüzde birçok tanıtım videoları, reklam filmleri ya da filmlerin herhangi bir sahn esi drone ile çekilmektedir. Drone uzaktan kumanda ile hareket ettirilerek havalanan, içerisine yerleştirilen kamera ile havadan görüntü kaydı yapabilen pervaneli bir araçtır.

Drone Nedir?

Drone insanlar tarafından oldukça fazla kullanılan bir hava aracıdır. Çoğu insan drone özellikleri sayesinde havadan eşsiz görüntüler yakalayabilmektedir. Uzaktan kumandası sayesinde istenilen yere uçurulabilen drone ile eşya dahi taşınmaktadır. Ancak çoğu insan drone ile manzara çekimi yapmayı tercih etektedir. Bir nevi insansız hava aracı olan drone çoğu insan tarafından sadece videolar çekmek için kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı ise uçan göz anlamına gelmektedir.

Drone Nerelerde Kullanılır?

Son teknoloji ürünü olan drone modelleri oldukça fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca drone kullanımı için profesyonellik aranmaktadır. Birçok kişi sadece video çekmek için drone modellerini tercih etmektedir. Ancak drone modelleri birçok sektörde oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak drone kullanım şartları bulunmaktadır. Türkiye’de bu durum Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Drone modellerinde ürünlerin ağırlığı da özellikleri kadar değişmektedir. Bu noktada 500 gramdan daha az ağırlıkta olan dronelar video çekimleri için kullanılabilmektedir. Ancak 500 gramdan daha ağır olan drone modelleri için müdürlüğe kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kalabalık bölgeler, askeri tesis ve binalar gibi uçuş yasağı olan bölgelerde drone kullanımı için uçuş yasağı bulunmaktadır.

Drone kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğal gaz ve boru sistemlerinde herhangi bir sorun olup olmadığının öğrenilmesi için enerji sektöründe kullanılmaktadır.
  • Film ve dizi çekimleri için medya sektöründe kullanılmaktadır.
  • Tanıtım filmleri için reklamcılık sektöründe kullanılmaktadır.
  • Tarım sektöründe ise tohum atımları, bitkilerin ilaçlanması gibi amaçlar için kullanılmaktadır.
  • Trafikte ise alternatif yolların bulunması ve yolların durumlarının kontrol edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
  • Bazı kargo firmaları ise kargoların ulaştırılması için drone kullanmaktadır.
  • Belirli sektörler dışında çoğu kişi tarafından hobi olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir