fbpx

Drone ile Havadan Çekim Nasıl Yapılır?

Günümüzde drone kullanmak oldukça popüler bir hale gelmiştir. Özellikle büyük kurumsal firmaların tanıtım gibi içeriklerini drone çekimleri ile sağladıkları görülmektedir. DSLR kamera taşıyabilen drone çeşitleri ile oldukça basit bir şekilde havadan çekim yapmak mümkün hale gelmiştir. Drone ile havadan çekim yapmak adına drone kullanımı için öğrenilmesi gereken hareketler vardır. Bu noktada havada yapılabilecek manevralar için pratikler yapılması gerekmektedir. Yavaşça yükselmek ya da alçalmak gibi küçük adımlarla başlandığı takdirde drone kullanımı için yeni olan bir kişi dahi rahatlıkla videolar çekebilmektedir. Yani bu noktada havadan çekim için kesinlikle drone ile havadan çekim pratikleri yapılması gerekmektedir.

Drone Çekimi İçin İzinlerin Alınmasına Dikkat

Drone çekimleri birçok yapım için kullanılabilmektedir ve pratiklerin yapıldığı takdirde oldukça basit bir şekilde çekim yapmak mümkündür. Bu noktada unutulmaması gereken nokta ise çoğu özel alanda drone çekimlerine izin verilmediğidir. Özellikle askeri alanlarda ve bu alanlara yakın olan noktalarda havadan çekim yapılabilmesi için izinlerin alınması gerekmektedir.

Değişik Manevralar ile Drone Çekimleri Yapmak

Havadan yapılan drone ile havadan çekim yapmak için planlama ve organizasyonun yapılmış olması oldukça önemlidir. Dış çekimlerde manzara ya da bir firmanın tanıtımı için çekilen videolarda strafing adı verilen yana doğru kaydırılan manevralar ile çekimlerin yapılması mümkündür. 360 derece dönüş imkânı sağlayan drone modelleri ile drone çekimlerine eşsiz deneyimler katılabilmektedir. Pan efekti adı verilen yatay kamera efekti ya da alan derinliği efektleri ile havadan eşsiz çekimlerin yapılması mümkündür. Ancak unutulmaması gereken havadan drone çekimi ve manevraların yapılabilmesi adına deneyim elde edilmesi gerekliliğidir.

Drone Çekimi Esnasında Hava Durumuna Dikkat

Drone çekimleri yaparken gerekli izinlerin alınması ve pratikler yapılası oldukça önemlidir. Ancak görüş alanının oldukça dar olduğu bir günde yapılan drone çekimlerinde videolar oldukça kalitesiz olabilmektedir. Ayrıca aşırı rüzgârlı ya da yağmurlu havalarda drone ile havadan çekim önerilmemektedir. Aşırı rüzgârlı havalarda drone manevraları engellenebilmektedir. Hava yağmurlu ya da rüzgârlı olmasa dahi havanın aşırı soğuk olduğu gümlerde yapılan çekimlerde drone modeli ne olursa olsun donma ihtimali muhtemeldir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir